Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Oddziału Partyzanckiego "Jędrusie"

Wycieczka do Tarnobrzega

Utworzono dnia 07.04.2024

21 marca, czyli w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny klasa VII wybrała się na wycieczkę do Tarnobrzega. Celem wycieczki było zwiedzanie Zamku Tarnowskich w Dzikowie( obecnie dzielnica Tarnobrzega). To XV-wieczny zespół zamkowy, będący niegdyś rezydencją zasłużonego dla Polski rodu Tarnowskich herbu Leliwa.

Najpierw uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej na temat wiosennych zwyczajów. Potem przewodnik w ciekawy sposób przedstawił dzieje rodziny Tarnowskich linii dzikowskiej w latach 1522-1944, nierozerwalnie związanej z miastem Tarnobrzegiem.

Zamek, rozbudowywany w XVII i XVIII, został przekształcony w rezydencję – muzeum. Tym samym – po Puławach, Wilanowie i Lwowie – stał się jednym z pionierskich ośrodków kolekcjonerstwa i muzealnictwa w Polsce. Na zgromadzoną przez Tarnowskich Kolekcję Dzikowską składały się galeria malarstwa europejskiego z XVI – XVIII wieku, biblioteka starodruków oraz archiwum rodowe. Uzupełniały ją cenne pamiątki po bohaterach narodowych Polski i znanych postaciach historycznych, m.in. po hetmanie Janie Tarnowskim, księciu Józefie Poniatowskim oraz cesarzu Napoleonie Bonapartem. Przez lata Tarnowscy zgromadzili w zamku potężną kolekcję wielkich dzieł sztuki, wśród których znalazł się również rękopis „Pana Tadeusza”, autorstwa Adama Mickiewicza.

W piwnicach zamkowych z XV i XVII wieku obejrzeć można makiety przedstawiające historię zamku, wystawę archeologiczną oraz zbiory miejscowej „Ceramiki Miechocińskiej” z XVII i XVIII wieku.

Na parterze mieści się ekspozycja jedenastu zrekonstruowanych pokoi, historycznie nawiązujących do czasów przedwojennych. Mogliśmy zobaczyć kaplicę, bibliotekę, garderobę, pokój hrabiego, łazienkę i sypialnię, pokój biały, pokój żółty, sale wielką, pokój czerwony i kredens. W ich wnętrzach mieszczą się obrazy z Kolekcji Dzikowskiej Tarnowskich. Do najcenniejszych należą dzieła mistrzów holenderskich: Rembrandta van Rijna, Antona van Dycka, Thomasa van Wijcka, Gotfrieda Schalckena. Zobaczyliśmy także także malarstwo polskie z XIX i XX wieku: Jana Matejkę, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Jacka Malczewskiego, Henryka Rodakowskiego, Leona Kaplińskiego, Kazimierza Pochwalskiego. W specjalnej sali prezentowany jest również zbiór rzadkich rękopisów i starodruków z dawnej Biblioteki Dzikowskiej Jana Feliksa Tarnowskiego, m.in. najstarszy zachowany odpis Kroniki Kadłubka, Statuty Wiślickie Kazimierza Wielkiego czy rękopis „Zemsty” Fredry.

Na I piętrze zamku mieści się pokój myśliwski oraz salonik poświęcony twórczości tarnobrzeskiego artysty Mariana Ruzamskiego. Najcenniejsze zbiory malarstwa europejskiego mieszczą się w Galerii Obrazów. Mogliśmy tu podziwiać dzieła braci Carraccich, Francesco Albaniego, Salvatore Rosy, Gregorio Fidanzy, Gasparda Dugheta, Piotra Norblina. Uzupełnieniem tych zbiorów jest unikatowa kolekcja miniatur autorstwa Wincentego Lesseura, Józefa Sonntaga, Bogusława Adamowicza i Walerii ze Stroynowskich Tarnowskiej.

Dawna rezydencja hr. Tarnowskich herbu Leliwa – zamek w Dzikowie – wraz z otaczającym go parkiem i budynkami towarzyszącymi stanowi najcenniejszy zespół zabytkowy Tarnobrzega.  To fascynujące miejsce, które warto było odwiedzić, gdyż

„ Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie. ”

A propos, autorem tej popularnej frazy jest Stanisław Jachowicz, bajkopisarz pochodzący z Tarnobrzega.

 

Wycieczka do Tarnobrzega

Utworzono dnia 07.04.2024, 22:14

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 129

W poprzednim tygodniu: 533

W tym miesiącu: 48

W poprzednim miesiącu: 2107

Wszystkich: 66837

Biuletyn Informacji Publicznej