Przedświąteczne aktywności przedszkolaków.


Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego w Sulisławicach pod opieką swoich Pań przygotowały wyjątkowy występ dla rodziców, dla najbliższych... Występ ten z pewnością wprowadzi wszystkich w radosny, świąteczny nastrój, zachęci do tego by zatrzymać się chociaż na chwilę, otworzyć serca i przeżyć przedsmak nadchodzących świąt... Dzieci do tego szczególnego dla nich występu przygotowywały się przez ostatnie tygodnie... Z dużym przejęciem i zaangażowaniem prezentowały umiejętności recytatorskie i wokalne. Mali artyści zadbali również o to, aby nie zabrakło pięknych świątecznych dekoracji.

Atmosferę dopełniał zapach pierników, które przedszkolaki własnoręcznie ozdabiały i wręczyły swoim najbliższym. W tym szczególnym czasie, gdy nie możemy wspólnie uczestniczyć w corocznym koncercie przygotowywanym przez naszą szkołę, pragniemy, aby występ naszych dzieci wywołał wzruszenie , radość i stały się Bożonarodzeniowym prezentem wraz z życzeniami cennego zdrowia i pomyślności.

Pastorałka „Przyszły dzieci do stajenki” .
1


Niech te święta....
1


Wesołych Świąt
1


Fotorelacja
1

1


Świąteczne prace młodych artystów.


więta Bożego Narodzenia mają bogatą tradycję, są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów. W ten radosny nastrój zbliżających się świąt wprowadzili nas uczniowie klas IV-VII, wykonując piękne kartki świąteczne podczas nauki zdalnej na zajęciach plastycznych. Kartki, oraz formy przestrzenne były wykonane w różnych technikach plastycznych. Celem było przybliżenie tradycji świąt Bożego Narodzenia, zaprezentowanie własnego talentu, rozwijanie wyobraźni plastycznej i wrażliwości estetycznej. Napłynęło wiele wspaniałych, kreatywnych prac w formie zdjęć.

1

1


„Dobro. Im więcej go dajesz, tym więcej dostajesz”


Społeczność naszej szkoły dołączyła się do kolejnej edycji akcji MEN "Razem na Święta" ! Jej celem jest zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym i budowanie więzi międzypokoleniowych.

Ze względu na stan epidemii działania podejmowane przez uczniów i nauczycieli powinny mieć bezpieczny i odpowiedzialny charakter, dlatego też osoby chętne włączyły się do akcji poprzez nagrywanie życzeń oraz przygotowanie kartek świątecznych dla bliskich, znajomych, rodziny, sąsiadów, które zostały umieszczone na stronie szkoły.

Życzenia Samorządu Uczniowskiego .
1


Życzenia uczniów klasy III
Kuba
1


Iga
1


Zuzia
1


Fotorelacja
1

1


Zdalne mikołajki


Uczniowie Szkoły Podstawowej, którzy ze względu na edukację prowadzoną w formie zdalnej nie mogli spotkać się w szkole z Mikołajem, wzięli udział w zorganizowanej przez SU, mikołajkowej akcji. Nauczyciele i uczniowie, którzy pragnęli stać się szkolnymi Mikołajami oraz ich pomocnikami zrobili sobie klasowe selfie w świątecznej scenerii.

W szkołach i domach celebrowanie mikołajek polega między innymi na wzajemnym wręczaniu sobie drobnych upominków. W okresie pandemii szkolne obchody tego sympatycznego święta przeniosły się do sieci. Święty Mikołaj jest jednym z ulubionych bohaterów dzieci, który postrzegany jest jako staruszek w czerwonym stroju z workiem prezentów. Warto jednak poznać historię świętego Mikołaja, dlatego w czasie lekcji z wychowawcami dzieci oglądały filmy, słuchały opowieści, a także rozmawiały o prawdziwej postaci świętego Mikołaja, który pomagał biednym i potrzebującym.

W tym roku w klasach nie było prezentów rzeczowych. Za to uczniowie i nauczyciele ubrani w symboliczne czapki mikołajkowe robili sobie klasowe zdjęcia obdarowując się nawzajem pozytywną energią, uśmiechem i życzliwym słowem, co wszystkich wprowadziło w świąteczny nastrój. Uczniowie dowiedli, że zdalne “ Mikołajki”, też mogą być ciekawe oraz zabawne. Dziękujemy za przesłane zdjęcia, które poprawią nam humor i wprowadzą w świąteczny nastrój.

1

1


Mikołaj u Przedszkolaków


Mikołajki obchodzone są jako dzień wspomnienia Świętego Mikołaja Biskupa Miry. Według współczesnych tradycji, w ten dzień dzieci obdarowywane są prezentami w postaci słodyczy lub zabawek. W naszej szkole dla Przedszkolaków ten dzień również był wyjątkowy i magiczny. Dzieci usłyszały treść listów, które zostawił dla nich Św. Mikołaj, dzięki jego wskazówkom mogli się na koniec dnia spotkać, ku wielkiej ich radości.

Dzieci oglądały również teatrzyk pt. "Piosenki na zimę" przedstawiony przez aktorów Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach i zaprezentowanych na platformie Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Dziękujemy Ci Święty Mikołaju…

1

1


Andrzejki 2020


Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada w wigilię Andrzejek. W piątek 27. 11. 2020 atrakcjami spotkania były: wróżby, konkursy i zabawy przy muzyce. Przedszkolaki poznały andrzejkowe tradycje. Andrzejkowa zabawa zachowała swój tajemniczy urok i magię, o które zadbały Wróżki. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie?

Zabawę uświetniły przeboje disco i muzyki współczesnej. Dziękujemy Radzie Rodziców i Paniom Kucharkom za przygotowanie przepysznego poczęstunku.

1

1


Dzień Życzliwości


21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką. Chcąc dzielić się pozytywną energią i pokazać, że bycie miłym nie jest nam obce, w naszej szkole od 16 do 20 listopada obchodziliśmy Dni Życzliwości i Pozdrowień. Uczniowie, nauczyciele i cała społeczność szkolna brali w nich czynny udział.

Dzieci z oddziałów przedszkolnych, w czasie zabaw i zajęć zastanawiały się co to jest koleżeństwo, uprzejmość i życzliwość wobec rówieśników jak i dorosłych. Szukały odpowiedzi na pytanie: dlaczego warto być życzliwym? Chętnie rysowały, kolorowały, malowały „uśmiechnięte buźki” oraz wycinały serduszka przyjaźni, przygotowały laurki dla swoich bliskich Na koniec przedszkolaki wróciły do domu z „orderem uśmiechu”, który będzie przypominał im, że w taki dzień jak ten warto się zatrzymać i uczynić drobny gest życzliwości w stronę drugiego człowieka poprzez ciepły uśmiech, miłe słowo, czy przyjazne nastawie.

W klasach I-VIII odbyły różne akcje, które miały wzbudzić w nas pozytywne emocje. Uczniowie podczas zajęć zdalnych wykonywali uśmiechnięte buzie na znak życzliwości wobec siebie, karty z życzeniami i pozdrowieniami, plakaty, drzewo życzliwości, drzewa przyjaźni, serduszka przyjaźni. Na lekcjach z wychowawcą odbyły się również pogadanki na temat życzliwości, zachowań sprawiających innym radość oraz idei Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień.

Wierszyk przygotowany przez grupę 4-5 latków.
1

Fotorelacja
1

1


102 Rocznica Odzyskania Niepodległości


W tym roku świętujemy 102 rocznicę odzyskania niepodległości. Corocznie Polacy w kraju oraz środowiska polonijne uroczyście, ale radośnie obchodzą ten niezwykły dzień. Po latach powstańczych zmagań i walki o polskość nasz kraj pojawił się znowu na mapie świata w 1918 roku.

Polacy krótko cieszyli się wolnością. Wydarzenia II wojny światowej przyniosły cierpienia ludności na niespotykaną do tej pory skalę oraz rabunek majątku narodowego gromadzonego przez naszych przodków przez wieki. Lata powojenne też nie napawały optymizmem, gdyż nasz kraj znalazł się w sowieckiej strefie wpływów.

Dopiero rok 1989 obudził w Polakach wiarę na lepsze jutro, pomyślność narodu i dobrobyt, a przede wszystkim autentyczną niepodległość. Taką za jaką tęskniły całe pokolenia Polaków.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji MEN #Szkoładohymnu i odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.

OLA
NATALIA
JULIA
NATALIA
WERONIKA
IGA
KUBA
BARTEK


Młodsze klasy wykonały symbole narodowe na zajęciach świetlicowych.

1

1


Szkoła Pamięta


Publiczna szkoła Podstawowa im. Oddziału Partyzanckiego "Jędrusie" włączyła się w akcję zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej "Szkoła Pamięta".

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

Uczniowie naszej szkoły udowodnili, że pamięć o tych co odeszli jest wartością, którą warto i należy pielęgnować. Wraz ze swoimi rodzicami i opiekunami zapalili znicze na Mogile Jędrusiów oraz wykonali prace plastyczne pt. "Znicz dla Jędrusiów"

1

1


#CodeWeek 2020


Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w Europejskim Tygodniu Kodowania – Codeweek 2020. Jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W tym roku wydarzenia odbywały się w terminie 10 - 25 października. W tych dniach w szkole zorganizowano różnorodne akcje i działania, których wspólnym mianownikiem było kodowanie. Nauka kodowania pomaga wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom, inspiruje rozwój ucznia, uczy myślenia obliczeniowego, pomaga rozwijać nowe pomysły i wprowadzać innowacje na przyszłość.

Starsi uczniowie z klas IV – VIII podczas lekcji informatyki ćwiczyli tworzenie schematów blokowych w języku Scratch oraz tworzyli gry na różnym poziomie trudności.

Kodowanie na poziomie klas I - III było doskonałym sposobem na naukę zadaniowego podejścia do stawianych problemów, logicznego myślenia czy też pracy w zespole. W trakcie prowadzonych zajęć odczytywali kody i układali określone wzory, tworzyli obrazki, dobierali kolory, programowali trasę za pomocą strzałek kierunkowych, powtarzali sekwencje ruchów oraz grali w gry zamieszczone na platformie code.org. Lekcje urozmaicone o elementy kodowania okazały się dla dzieci fantastyczną zabawą.

1

1


Światowy Dzień Zwierząt


Cały miesiąc październik jest Międzynarodowym Miesiącem Dobroci dla Zwierząt. Obchody tego święta mają na celu przypomnienie wszystkim ludziom o prawach zwierząt, a przede wszystkim do ich godnego życia, bezpieczeństwa i wolności.

W naszej szkole odbyły się lekcje poświęcone zwierzętom. Była to świetna okazja do rozmowy na temat zwierząt oraz uświadomienie młodszym i starszym jak należy o nie dbać. Otaczać je opieką, szacunkiem i nie krzywdzić. Dzieci opowiadały także o swoich domowych pupilach oraz wykonały prace plastyczne poświęcone zwierzętom.

1

1


Dzień Edukacji Narodowej


W Dniu Edukacji Narodowej w Naszej Szkole, z racji wyjątkowej sytuacji epidemicznej, zrezygnowaliśmy z tradycyjnej akademii. Samorząd Szkolny przygotował życzenia dla wszystkich pracowników szkoły,

1


a uczniowie klasy VI piosenkę.

1

1


Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia


Tak jak w ubiegłych latach nasza szkoła uczestniczyła w akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej 2 października. Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. W tym roku tabliczkowa wiedza była sprawdzana w formie online.

Na lekcjach matematyki uczniowie klas 4-8 zdawali egzamin z tabliczki, w ciągu 60 s musieli odpowiedzieć na 5 pytań. Za poprawne udzielenie wszystkich odpowiedzi każdy uczestnik otrzymywał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Egzamin wzbudził w uczniach wiele pozytywnych emocji oraz chęć rywalizacji, najlepszy uzyskany czas to 10 s. W tym roku do akcji włączyli się również młodsi uczniowie z klas 1-3, wykonywali sowę z papieru, plakaty oraz rozwiązywali łamigłówki matematyczne.

1

1


Powszechny program nauki pływania "Umiem pływać"


Zajęcia sportowe realizowane w ramach programu powszechnej nauki pływania to przede wszystkim nauka podstawowych umiejętności pływania, jak też możliwość rozwijania i podnoszenie sprawności fizycznej. Uczestnictwo uczniów klasy III naszej szkoły w programie wpłynie także na zachęcenie do systematycznego uprawiania sportu oraz prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia. Należy podkreślić, że dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach prowadzonych na basenie, bez względu na poziom umiejętności i sprawności fizycznej.

Co istotne, pływanie postrzegane jest jako sport najbardziej wszechstronny i bezpieczny, doskonale wpływający na sprawność wszystkich układów anatomicznych człowieka, przyczyniając się do podnoszenia ogólnej wydolności organizmu. Mali pływacy mają lepszą koordynację ruchową, są bardziej sprawni, wykazują większą odwagą od niepływających rówieśników. Ćwiczenia w wodzie i pływanie to również jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania i korygowania wad postawy.

1

1

30 września Dzień Chłopaka


Dzień Chłopaka świętujemy co roku 30 września. Tegoroczne obchody, jakże sympatycznego święta, były organizowane w obrębie klas i bardzo różnorodnie. Z pewnością łączyła je wesoła zabawa, życzenia, drobne upominki dla chłopców. W każdej klasie było bardzo miło.

Życzymy wszystkim chłopcom (tym małym i tym dużym) wszystkiego najlepszego!!!

1

1

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
i pasowanie na ucznia.

W dniu 09.09. 2020 roku w klasie I odbyła się uroczystość Ślubowania i Pasowania uczniów. Uczniowie klasy I złożyli Ślubowanie i zostali przyjęci w poczet braci uczniowskiej PSP w Sulisławicach.

Ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia uroczystość odbyła się w sali lekcyjnej w obecności pocztu sztandarowego szkoły, wychowawcy pani Anny Lasoty i dyrektor szkoły pani Renaty Nowińskiej. Uczniowie otrzymali pamiątkowe książeczki i życzenia radości ze zdobywania wiedzy i wszelkiej pomyślności na nowej drodze obowiązków szkolnych.

1

1